Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeżeli tak to nie jesteś jedyny. Według psychoterapeuta kielce nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z poważną chorobą, utratą wagi albo rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, utratą pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem alkoholu. Wszystkie te problemy są często szkodliwe dla człowieka.
 

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog powinien pomóc w uporaniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą ludzie z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni satysfakcji. Podczas terapii psycholog używa naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre nawyki. Występuje wiele podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować swoje problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i dialogu. Pacjent ma zapewnione otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Razem z psychologiem będziesz działać po to, żeby rozpoznać i zmienić wzory postaw, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać dotychczasowe problemy, ale wzbogaca w nowe kompetencje, aby sprawniej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Z powodu błędnego pojęcia o tym czym jest psychoterapia, mnóstwo potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają rzeczywistość i nie opierają się na mitach, to ludzie często czują się zagubieni przed podjęciem próby leczenia. Trzeba pokonać lęk, ponieważ jeśli poziom funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni także mogą potrzebować wsparcia w chronicznej chorobie, która wpływa na układ emocjonalny i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z perspektywą rozpadu związku, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *